یادداشت ها

بلاک‌چین در سال 2022 به روایت آمار

بلاک چین­(Blockchain) نه تنها معروف­ترین فناوری پشتیبان بیت کوین، بلکه سهم مهمی در تغییر دنیای دیجیتال دارد: راه حلی ویژه و خاص برای بازگرداندن شفافیت به تراکنش های آنلاین و مالکیت. بلاک چین زمانی که به عنوان بلوک های سازنده ارزهای دیجیتال معرفی شد، جهان را برای همیشه تغییر داد. بلاک چین به دلیل این […]

بلاک چین­(Blockchain) نه تنها معروف­ترین فناوری پشتیبان بیت کوین، بلکه سهم مهمی در تغییر دنیای دیجیتال دارد: راه حلی ویژه و خاص برای بازگرداندن شفافیت به تراکنش های آنلاین و مالکیت. بلاک چین زمانی که به عنوان بلوک های سازنده ارزهای دیجیتال معرفی شد، جهان را برای همیشه تغییر داد. بلاک چین به دلیل این که توانسته است همه چیز را از هویت دیجیتال به بانکداری منتقل کند، تأثیر فزاینده ای بر نحوه زندگی و کار ما گذاشته است. بسیاری از مردم حتی بر این باورند تاثیر این فناوری بر مفاهیمی مانند متاورس و وب3 اساسی خواهد بود.

آمارهای کلیدی بلاک چین

 1. ارزش بازار جهانی بلاک چین تا سال 2030 به 1431.54 میلیارد دلار خواهد رسید که با احتساب نرخ رشد مرکب سالانه تقریباً 85.9 درصدی بین سال‌های 2022 و 2030 خواهد بود.
 2. بلاک چین می تواند تا سال 2030 تولید ناخالص داخلی جهانی را 1.76 تریلیون دلار افزایش دهد.
 3. 96 درصد از کارشناسان خدمات مالی معتقدند که بلاک چین توسط جریان اصلی پذیرفته شده است.
 4. بلاک چین در تولید بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ با نرخ ۷۳ درصد رشد می‌کند.
 5. مبدا عامل شماره یک پذیرش بلاک چین است.
 6. 52 درصد از کارشناسان معتقدند بلاک چین برای تأیید هویت مشتری در آینده ضروری است.

در ادامه لیستی از آمارهای بلاک چین را که باید در سال 2022 بدانید، معرفی خواهیم کرد تا به شما در درک تأثیر این فناوری شگفت انگیز کمک کند:

آمار بلاک چین: آمار کلی بازار

 1. بازار جهانی بلاک چین تا سال 2026 به 67.4 میلیارد دلار خواهد رسید(مارکتس اند مارکتس)

تجزیه و تحلیل بازار بلاک چین در سال 2021 توسط مارکتس اند مارکتس(MarketsandMarkets Research) نشان داد که این صنعت می تواند از ارزش 4.9 میلیارد دلار (تا سال 2021)، به 67.4 میلیارد دلار تا سال 2026 رشد کند. طبق گفته تیم مارکتس اند مارکتس، این امر نشان دهنده نرخ رشد سالانه مرکب 68.4 درصد در طول دوره مورد پیش بینی است. مارکتس اند مارکتس بر این باور است که عوامل محرک اصلی که به نرخ رشد سریع بلاک چین کمک می کند شامل افزایش سرمایه گذاری در فناوری و استفاده گسترده از این راه حل در بانکداری و امنیت است. شرکت ها و افراد به طور فزاینده ای از راه حل های بلاک چین در موضوع هویت های دیجیتال و مدیریت قراردادهای هوشمند استفاده می کنند.

 1. هزینه های جهانی برای روش های بلاک چین به 6.6 میلیارد دلار در سال 2021 رسید(استاتیستا)

تحقیقات منتشر شده توسط بخش تحقیقات استاتیستا(Statista) نشان می‌دهد که هزینه‌های جهانی برای روش های بلاک چین از 4.5 میلیارد به 6.6 میلیارد در سال 2021 افزایش یافته است. در سال‌های آینده، افزایش تقاضا برای امنیت و هویت‌های دیجیتال و وب 3.0 باعث افزایش تقاضا برای بلاک چین می‌شود. پیش بینی شده است که تا سال 2024، هزینه های بلاک چین به حدود 19 میلیارد دلار افزایش یابد و کسب و کارهای بیشتری از این فناوری در اعتبارسنجی داده ها، دسترسی به داده ها و استراتژی های محافظت از هویت استفاده کنند.

blockchain growth statista

3. بلاک چین از سال 2022 تا 2030 با نرخ 85.9 درصد رشد خواهد کرد(ریسرچ تریپل ای اند گرند ویو)

بر اساس مطالعه انجام شده توسط ریسرچ تریپل ای اند گراند ویو (Triple A and Grandview Research)، بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان در سال 2021 یک ارز رمزنگاری شده داشتند یا از آن استفاده می کردند که به این معنی است که آنها همچنین با یک عنصر از بلاک چین تعامل داشتند. گزارش ریسرچ تریپل ای اند گراند ویو همچنین معتقد است که بازار بلاک چین بسیار بزرگتر از آن چیزی است که بسیاری از تحلیل گران فکر می کنند. دیجیتالی شدن سریع بخش بانک، خدمات مالی و بیمه  و استفاده از بلیط بدون تماس بلاک چین در رویدادهای مختلف، پتانسیل هدایت بازار را دارد. گرند ویو پیش بینی می کند که این صنعت با نرخی در حدود 85.9 درصد بین سال های 2022 و 2030 رشد می کند و به ارزش 1431.54 میلیارد دلار می رسد.

 1. بلاک چین تولید ناخالص داخلی جهانی را 1.76 تریلیون دلار تا سال 2030 افزایش خواهد داد(شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز)(­PricewaterhouseCoopers)

گزارش شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز(PwC)  در مورد بلاک چین و این بازار در حال تحول با عنوان تایم فور تراست نشان داد که این فناوری می تواند تولید ناخالص داخلی جهانی را تا سال 2030 به طور متوسط 1.76 تریلیون دلار بهبود بخشد. طبق گفته اقتصاددانان پی. دبیلیو. سی(شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز)، این رقم در مجموع 1.4 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی امروز است. گزارش مذکور بلاک چین را بسیار ارزشمند تعریف می‌کند، زیرا امروزه 61 درصد از شرکت‌ها نوآوری و تحول دیجیتال را در راس فهرست اولویت‌های خود برای رشد قرار می‌دهند. بلاک چین همچنین به شرکت ها کمک می کند تا به تقاضای فزاینده برای امنیت و شفافیت بهتر در دنیای تجارت پاسخ دهند.

marketmarkets bitcoin share north america

5. آمریکای شمالی بالاترین سهم بازار بلاک چین را دارد(مارکتس اند مارکتس)

مارکتس اند مارکتس معتقد است که آمریکای شمالی بالاترین سهم بازار بلاک چین را در دوره 2022 تا 2026 خواهد داشت. این منطقه اخیرا پلتفرم ها و خدمات دهی در بستر بلاک چین را به شدت افزایش داده است. به گفته مارکتس اند مارکتس، افزایش تقاضا برای بلاک چین در آمریکای شمالی با پذیرش زودهنگام ارزهای دیجیتال در منطقه و افزایش سرمایه‌گذاری کسب ‌وکارها در ابزارهای جدید مدیریت امنیت و آسیب‌پذیری مرتبط است.

 1. بخش مالی حدود 30 درصد از ارزش بازار بلاک چین را تشکیل می دهد(استاتیستا)

طبق گزارش‌های استاتیستا، بازارهای زیادی وجود دارد که می‌توانند از دسترسی به فناوری بلاک چین بهره ببرند. با این حال، بازار مالی در حال حاضر بیش از 30 درصد از کل ارزش بازار این فناوری را تا سال 2020 را به خود اختصاص داده است. این فناوری همچنین به تکنولوژی های دیگری مانند تولید (17.6درصد)، توزیع و خدمات (14.6درصد) و بخش عمومی (4.2درصد) سرایت کرده است.

 1. بلاک چین در بخش سلامت و مراقبت های بهداشتی تا سال 2028 به ارزش 1189.8 میلیون دلار خواهد رسید(ونتیج مارکت ریسرچ)

گزارشی که توسط ونتیج مارکت ریسرچ(Vantage Market Research) در سال 2022 منتشر شد، نشان داد که انتظار می‌رود حجم بازار جهانی بلاک چین در مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2028 به حدود 1189.8 میلیون دلار برسد. این نشان‌ دهنده نرخ رشد سالانه مرکب61.3 درصد در این دوره است. بر اساس این گزارش، افزایش مشکلات مربوط به نقض داده‌های مراقبت‌های بهداشتی در طول کرونا، تهدید کامیون‌های تقلبی دارویی و پزشکی و تقاضای سریع برای شفافیت در محیط مراقبت‌های بهداشتی همگی باعث این رشد می‌شوند.

 1. 96 درصد از پیشگامان خدمات مالی بر این باورند که بلاک چین به پذیرش جریان اصلی رسیده است.(دیلوید)

مطالعه دیلوید(Deloitte) در مورد پذیرش بلاک چین در بازار در سال 2021 نشان داد که حدود 96 درصد از پیشکسوتان خدمات مالی معتقدند که راه حل بلاک چین در حال حاضر به پذیرش جریان اصلی رسیده است. 93 درصد از شرک های باسابقه همچنین گفتند که معتقدند یک دلیل تجاری قانع ‌کننده برای استفاده از بلاک چین، ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال در سازمان‌هایشان است. همین تعداد همچنین ادعا کردند که شرکای تجاری، تامین کنندگان و مشتریان در حال تعامل در مورد کار بر روی بلاک چین و دارایی های دیجیتال از سال 2021 هستند. 97 درصد از قدیمی های بازار بر این باورند که سازمان آنها فرصت های مزیت رقابتی را با عدم پذیرش بلاک چین از دست خواهند داد، در حالی که 93 درصد معتقدند این فناوری درها را به روی جریان های درآمدی جدید باز می کند.

blockchain adoption questionare

9. تا سال 2026 ارزش بلاک چین در کشاورزی و مواد غذایی به 1.48 میلیارد دلار خواهد رسید.( بی. آی. اس ریسچرچ)

گزارش بی. آی. اس ریسچرچ(BIS Research) در مورد فناوری بلاک چین و تأثیر آن بر محیط‌های مختلف صنعتی نشان می‌دهد که این روش تا سال 2026 حدود 1.48 میلیارد دلار در بخش کشاورزی و مواد غذایی ارزش خواهد داشت. این گزارش فناوری بلاک چین را به عنوان یک تغییر انقلابی برای صنعت غذا و کشاورزی معرفی می‌کند، زیرا بینش دقیق و واقعی از موجودی و ردیابی مواد غذایی ارائه می‌کند. طبق گفته این تیم تحلیلی، بلاک چین به حفظ سوابق زمین و سایر داده ها کمک می کند تا تولید مواد غذایی را حتی در زمان بلایای طبیعی ایمن نگه دارد.

 1. حجم بازار بلاک چین در صنایع تولیدی به 85.64 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش یافت((Global Newswire

به نظر می رسد صنایع تولیدی یکی از سریع ترین محیط های در حال رشد برای بلاک چین در سال 2022 باشد. طبق گزارش گلوبال نیوز وایر ، اندازه بازار صنایع تولیدی بلاک چین جهانی از حدود 49.50 میلیون دلار در سال 20221 به 85.64 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش یافته است. این رشد باور نکردنی نشان دهنده نرخ رشد مرکب سالانه عظیم 73 درصدی است. با ادامه این سرعت، تحلیلگران گلوبال نیوز وایر نشان می دهند که اندازه بازار بلاک چین در صنایع تولیدی تا سال 2026 به حدود 778.05 میلیون دلار خواهد رسید.

 1. عامل شماره یک در پذیرش بلاک چین مبداء است( (PwC

بر اساس تحقیقات پرایس واتر هاوس کوپرز در بازار ، دلیل اصلی پذیرش بلاک چین (رتبه بندی بر اساس توانایی آن در تولید ارزش اقتصادی) مبداء است. بلاک چین پتانسیلی باور نکردنی برای کمک به شرکت‌ها برای تأیید منابع محصولات خود و ردیابی حرکت زنجیره تامین دارد و تقلب و مسائل آلودگی را به حداقل می‌رساند. طبق گفته پرایس واتر هاوس کوپرز، این امر باعث بهبود تولید ناخالص داخلی جهانی تا سال 2030 تقریبا به ارزش 962 میلیارد دلار خواهد شد. بزرگترین عوامل محرک دیگر پذیرش بلاک چین عبارت است از بهبود دسترسی به پرداخت ها و ابزارهای مالی به ارزش 433 میلیارد دلار و مدیریت هویت به ارزش 224 میلیارد دلار است. به گفته شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز، بلاک چین همچنین می تواند با بهبود مدیریت قرارداد و حل اختلاف و افزایش تعامل با مشتری، به تولید ناخالص داخلی جهانی کمک کند.

blockchain economic contribution

 1. پیش بینی می شود که بلاک چین تا سال 2030 بیش از 3.1 تریلیون دلار ارزش تجاری ایجاد کند(گارتنر)

به گفته تحلیل گران گارتنر(Gartner) ، اضافه شدن فناوری بلاک چین به محیط کسب و کار می تواند تأثیر قابل توجهی بر ارزش شرکت داشته باشد. این گزارش حاکی از آن است که ارزش کسب و کار تولید شده توسط بلاک چین تا سال 2025 به حدود 176 میلیارد دلار و سپس تا سال 2030 به 3.1 تریلیون دلار خواهد رسید. به گفته گارتنر، رهبران معماری فناوری و نوآوری سازمانی باید از پیش به دنبال ایجاد پتانسیل دستیابی به نوآوری از طریق بلاک چین باشند.

 1. 52 درصد از بخش خدمات بازرسی و ایمنی مواد غذایی معتقدند که بلاک چین برای تأیید مشتریان ارزش دارد(دیلوید)

نظرسنجی جهانی دیلوید (Deloitte) در مورد بلاک چین در سال 2021 نشان داد که حدود 52 درصد از تمام پاسخ دهندگان بخش خدمات بازرسی و ایمنی مواد غذایی معتقدند بلاک چین پتانسیل زیادی برای تأیید دستورالعمل های مصرف و کاهش فعالیت های متقلبانه دارد. 51 درصد دیگر از پاسخ‌دهندگان سودمندی بلاک چین و ابزارهای دیجیتال را برای امضای قراردادها و تأیید امضاها می‌دانند.51 درصد از پاسخ دهندگان همچنین گفتند که بلاک چین به مشارکت مالی کمک می کند.

benefits of blockchain

14. 86 درصد از تیم‌های فناوری معتقدند مزایای زیادی در بلاک چین وجود دارد(دیلوید)

دیلوید در مطالعه‌ای در سال 2019 در بازار بلاک‌چین نشان داد که حدود 86 درصد از تیم‌های فناوری معتقدند پتانسیل تجاری قابل توجهی در بلاک چین وجود دارد. حتی تعداد بیشتری از مدیران گفتند که این فناوری به یک روش معتبر تبدیل شده است. در مطالعه دیگیر دیلوید در سال 2021، تعداد مدیرانی که بلاک چین را به طور کلی یک راه حل معتبر می دانستند به حدود 81 درصد کاهش یافته است. با این حال، 96 درصد تیم‌های فناوری و پیشگامان فناوری به احتمال زیاد پیشنهاد می کنند که بلاک چین می تواند یک راه حل معتبر و علمی باشد

 1. بلاک چین تنها در ایالات متحده آمریکا می تواند 407 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی اضافه کند(پرایس واتر هاوس کوپرز)

مطالعه پرایس واتر هاوس کوپرز PwC 2020 با عنوان تایم فور تراست نشان می دهد که بلاک چین برای همه کشورها افزایش بالقوه قابل توجهی را در تولید تولید ناخالص داخلی به وجود می آورد. شاید مهم‌ترین کشوری که تحت تأثیر این فناوری قرار گرفته است چین باشد، با افزایش بالقوه تولید ناخالص داخلی 440 میلیارد دلار تا سال 2030. با این حال، ایالات متحده همچنین پتانسیل زیادی برای باز کردن درهای بلاک چین به وری مشاغل جدید و رشد مالی دارد، با افزایش بالقوه 407 میلیارد دلاری تا سال 2030. بریتانیا به افزایش 72 میلیارد دلاری اقتصاد (همانند ژاپن) دست خواهد یافت، در حالی که آلمان ممکن است شاهد افزایش 95 میلیارد دلاری باشد.

blockchain gdp comparison

 1. 68 درصد از مدیران بر این باورند که امنیت داده ها و حریم خصوصی حوزه هایی هستند که بیشترین نیاز به اصلاح را برای کمک به افزایش پذیرش بلاک چین دارند­(دیلوید)

در حالی که پذیرش فناوری بلاک چین به سرعت در سراسر جهان در حال رشد است، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بخش‌های مهمی از مقررات موجود باید اصلاح شوند تا این فناوری به جریان اصلی تبدیل شود. به گفته حدود 68 درصد از پاسخ دهندگان مطالعه دیلوید امنیت و حریم خصوصی داده ها باید در چشم انداز نظارتی ارتقا یابد. 57 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که مسائل نظارتی خاص صنایع نیاز به اصلاح دارد، در حالی که 49 درصد به کنترل های داخلی و گزارش مالی اشاره کردند.

blockchain regulation

17. بیش از 270 میلیارد دلار دارایی از طریق بلاک چین منتقل شده است(گارتنر)

به گفته گارتنر، تنها تا سال 2017 بیش از 300 میلیون تراکنش در محیط بلاک چین رخ داده است. از آن زمان، کارشناسان پیش بینی می کنند شمار دارایی های منتقل شده از طریق فناوری بلاک چین به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. قابل ذکر است که این دارایی ها نه تنها شامل مبادله ارزهای رمزنگاری شده، بلکه شامل طیف وسیعی از محتواها و ابزارها، از جمله رمز غیرقابل معاوضه یا ان. اف تی ها نیز می شود.

 1. تبادل امن اطلاعات نشان دهنده مهم ترین دلیل استفاده از بلاک چین است(دیلوید)

نظرسنجی بلاک چین 2021 دیلوید نشان داد که حدود 45 درصد از تمام پاسخ دهندگان خدمات بازرسی و ایمنی مواد غذایی معتقد بودند که بلاک چین برای تبادل امن اطلاعات در چشم دنیای دیجیتال ضروری است. سایر موارد استفاده که توسط پاسخ دهندگان ذکر شد شامل مدیریت ارز دیجیتال (44 درصد)، ردیابی و مدیریت دارایی (40 درصد) و شناسایی دیجیتال (40 درصد) بود. حدود 36 درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که بلاک چین برای رعایت مقررات ضروری است و 34 درصد گفتند که قابلیت ردیابی جریان مالی بیشتری را به آنها می دهد.

blockchain use cases in organizations

19. بیش از 68 میلیون کاربر کیف پول بلاک چین وجود دارد­(Finances Online)

در حالی که کاربردهای بالقوه زیادی برای بلاک چین وجود دارد، ارزهای دیجیتال هنوز درصد قابل توجهی از ارزش این بازار را تشکیل می دهند. تا سال 2021 حدود 68 میلیون کاربر کیف پول بلاک چین در این صنعت وجود داشت. با معرفی بیشتر ارزهای دیجیتال به بازار، این تعداد در حال افزایش است. با این حال، بیت کوین در حال حاضر همچنان به رهبری این بازار ادامه می دهد. به گزارش فاینانسز آنلاین، تعداد کاربران بلاک چین در جهان طی پنج سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در سال 2016، تنها حدود 8 میلیون کیف پول آنلاین فعال بود.

امیدواریم آمار بلاک چین بینش جالبی از بازار و سرعت رشد این محیط به شما داده باشد. همانطور که تقاضا برای مفاهیمی مانند تمرکززدایی، وب 3.0 و متاورس همچنان در حال رشد است، نیاز به نوآوری در بلاک چین نیز تسریع خواهد شد. شکی نیست که ما همچنان شاهد سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیشتری در بلاک چین و مزایای آن در سال‌های آینده خواهیم بود.

مترجم:دکتر علی کرمی
منبع

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد !

نظر‌شما چیست؟

توجه داشته باشید که نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =