یادداشت ها

قانون صیانتی جدید اتحادیه اروپا

🔴 قانون صیانتی جدید اتحادیه اروپا برای کنترل و مدیریت رفتار پلتفرم‌های بزرگ/ قانونی که چند برابر #طرح_صیانت رفتار پلتفرم‌ها را استانداردسازی می‌کند. ⭕️ قانون بازارهای دیجیتال (DMA) یک پیشنهاد مقررات اتحادیه اروپا است که توسط کمیسیون اروپا در حال بررسی است. DMA قصد دارد از درجه بالاتری از رقابت در بازارهای دیجیتال اروپا، با […]

🔴 قانون صیانتی جدید اتحادیه اروپا برای کنترل و مدیریت رفتار پلتفرم‌های بزرگ/ قانونی که چند برابر #طرح_صیانت رفتار پلتفرم‌ها را استانداردسازی می‌کند.

⭕️ قانون بازارهای دیجیتال (DMA) یک پیشنهاد مقررات اتحادیه اروپا است که توسط کمیسیون اروپا در حال بررسی است. DMA قصد دارد از درجه بالاتری از رقابت در بازارهای دیجیتال اروپا، با جلوگیری از سوء استفاده شرکت‌های بزرگ از قدرت بازار خود و اجازه دادن به بازیگران جدید برای ورود به بازار، اطمینان حاصل کند. فهرستی از تعهدات را برای دروازه بانان تعیین شده ایجاد می کند و در صورت عدم رعایت، مکانیسم های تحریمی اجباری از جمله جریمه تا 10 درصد از گردش مالی جهانی وجود خواهد داشت.

⭕️ این مقررات بزرگترین پلتفرم‌های دیجیتال فعال در اتحادیه اروپا را هدف قرار می‌دهد. آن‌ها همچنین به دلیل موقعیت “بادوام” در بازار در برخی از بخش‌های دیجیتال و به‌دلیل این‌که معیارهای خاصی مربوط به تعداد کاربران، گردش مالی آن‌ها یا سرمایه گذاری آن‌ها را برآورده می‌کنند، به عنوان “دروازه‌بان” نیز شناخته می‌شوند. حتی اگر فهرست دروازه‌بان‌ها هنوز منتشر نشده باشد، «فناوری بزرگ» – GAFAM (Google، Amazon، Facebook، Apple، Microsoft) – احتمالاً سوژه‌های اصلی این عمل خواهد بود.

⭕️ فهرست تعهدات شامل ممنوعیت‌هایی برای ترکیب داده‌های جمع‌آوری‌شده از دو سرویس مختلف متعلق به یک شرکت است (برای مثال Facebook و WhatsApp)- مقررات برای حفاظت از کاربران تجاری پلتفرم‌ها (از جمله تبلیغ‌کنندگان و ناشران)

⭕️ به گفته کمیسیون اروپا، هدف اصلی این مقررات تنظیم رفتار شرکت‌های فناوری بزرگ در بازار واحد اروپا و فراتر از آن است.

⭕️ این قانون هشت بخش مختلف را پوشش می‌دهد و به آن‌ها خدمات بسترهای اصلی (CPS) نیز می‌گویند. به دلیل وجود دروازه‌بان‌هایی که تا حدی بر رقابت‌پذیری بازار تأثیر می‌گذارند، CPS توسط کمیسیون اروپا مشکل‌ساز تلقی می‌شود: موتورهای جستجوی آنلاین (مانند جستجوی Google)؛ خدمات واسطه‌گری آنلاین (مانند Google Play، App store)؛ شبکه‌های اجتماعی (مانند فیس‌بوک)؛ پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدیو (مانند YouTube)؛ پلتفرم‌های ارتباطی (مانند واتس‌اپ، جیمیل)؛ خدمات تبلیغاتی؛ سیستم‌عامل (مانند Google Android)؛ خدمات ابری

✍️ سید علیرضا #آل_داود

🚩نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد !

نظر‌شما چیست؟

توجه داشته باشید که نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 15 =