یادداشت ها

مایکروسافت مرورگر اینترنت اکسپلورر را بازنشسته کرد

اینترنت اکسپلورر که پرکاربردترین مرورگر وب جهان بود، 15 ژوئن 2022 به تاریخ پیوست. مایکروسافت  – 15 ژوئن 2022 – رسماً به پشتیبانی از مرورگر نمادین وب خود  اینترنت اکسپلورر پایان می‌دهد. اینترنت اکسپلورر، همچنین به عنوان IE یا MSIE شناخته می شود، برای اولین بار در سال 1995 به عنوان بخشی از یک بسته […]

اینترنت اکسپلورر که پرکاربردترین مرورگر وب جهان بود، 15 ژوئن 2022 به تاریخ پیوست.

INTERACTIVE Microsoft retires Internet Explorer POSTER

مایکروسافت  – 15 ژوئن 2022 – رسماً به پشتیبانی از مرورگر نمادین وب خود  اینترنت اکسپلورر پایان می‌دهد. اینترنت اکسپلورر، همچنین به عنوان IE یا MSIE شناخته می شود، برای اولین بار در سال 1995 به عنوان بخشی از یک بسته الحاقی برای ویندوز 95 منتشر شد – اولین ویندوز با دکمه نامحبوب “شروع”.

از سال 1995 تا 2013، این شرکت نرم‌افزاری 11 نسخه از نرم‌افزار مرور وب خود را منتشر کرد – برای بسیاری در جهان، این اولین معرفی وب جهانی بود. آخرین نسخه آن اینترنت اکسپلورر 11 بود که در سال 2013 قبل از جایگزینی با مایکروسافت اج منتشر شد.

INTERACTIVE Lifetime of Internet Explorer

ظهور و سقوط اینترنت اکسپلورر

در بیشتر اوایل دهه 2000، اینترنت اکسپلورر پرکاربردترین مرورگر وب بود که تا سال 2003 به نقطه حدود 95 درصد سهم بازار رسید. یکی از دلایل ظهور باشکوه اینترنت اکسپلورر این بود که مرورگر وب پیش‌فرض در سیستم عامل ویندوز مایکروسافت بود که به آن اجازه داد اولین نبرد مرورگرها را در برابر رقیب  یعنی نت‌اسکیپ نویگیتور برنده شود. سهم استفاده از آن با راه اندازی فایرفاکس (2002) و گوگل کروم (2008) کاهش یافت.

سهم بازار اینترنت اکسپلورر در سال 2010 به کمتر از 50 درصد رسید و در سال 2012، گوگل کروم از اینترنت اکسپلورر به عنوان پرکاربردترین مرورگر وب دنیا پیشی گرفت. طبق آمار استات کانتر، از آغاز سال 2022، کاربران اینترنت اکسپلورر کمتر از یک درصد از کاربران وب را در تمام پلتفرم ها تشکیل می دادند.

INTERACTIVE Internet browsers market share

گوگل کروم: محبوب ترین مرورگر وب امروزی

امروزه از هر 10 کاربر اینترنت 6 نفر با استفاده از گوگل کروم وب را مرور می کنند. طبق آمار  استات کانتر، تقریباً در همه کشورهای جهان، گوگل کروم پرکاربردترین مرورگر است. مرورگر سافاری اپل با حدود 19 درصد دومین مرورگر محبوب جهان است و پس از آن فایرفاکس با حدود چهار درصد قرار دارد.

INTERACTIVE The most popular Internet browser in each country

مایکروسافت در پاسخ پرسش رایج فنی برای کسانی که می‌خواهند اینترنت اکسپلورر را مدتی طولانی‌تر نگه دارند، پاسخ داد که مرورگر اینترنت اکسپلورر را فقط در ویندوز 10 20 H2 و نسخه‌های جدیدتر حذف خواهد کرد.اما این عدم پشتیبانی برای سیستم‌عامل‌های شامل ویندوز 8.1، به‌روزرسانی‌های امنیتی پیشرفته ویندوز 7 و برخی از نسخه‌های ویندوز 10 سرور بی تاثیرخواهد بود. از سایر کاربران، افراد یا شرکت‌ها درخواست می شود که سیستم‌ها و وب‌سایت‌های خود را به مایکروسافت اج یا مرورگر دیگری منتقل کنند. برخی از کسب و کارها ممکن است از برنامه های قدیمی یا وب سایت هایی استفاده کنند که فقط با اینترنت اکسپلورر سازگار هستند در حالی که اج دارای حالت اینترنت اکسپلورر است، این برنامه‌ها و سایت‌ها ممکن است آن طور که انتظار می‌رود کار نکنند.

ترجمه: دکتر کرمی

منبع

 

 

 

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد !

نظر‌شما چیست؟

توجه داشته باشید که نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 4 =