یادداشت ها

معنای لغوی و چیستی متاورس

معنای لغوی متاورس:  اصطلاح متاورس واژه ای است مرکب و متشکل از دو واژه متا و یونیورس. این اصطلاح عمدتاً برای اشاره به اینترنت آینده که اغلب با نام وب۳ شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. انتظار می‌رود با تکامل اینترنت شاهد ظهور محیط‌های سه بعدی آنلاین یا تقریباً آنلاین باشیم که دسترسی کاربران را به واقعیت […]

معنای لغوی متاورس: 

اصطلاح متاورس واژه ای است مرکب و متشکل از دو واژه متا و یونیورس. این اصطلاح عمدتاً برای اشاره به اینترنت آینده که اغلب با نام وب۳ شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. انتظار می‌رود با تکامل اینترنت شاهد ظهور محیط‌های سه بعدی آنلاین یا تقریباً آنلاین باشیم که دسترسی کاربران را به واقعیت مجازی و تجربیات واقعیت افزوده فراهم می‌کنند.

چیستی متاورس

متاورس به هر دو پلتفرم دیجیتال یکپارچه فعلی و آینده اشاره دارد که بر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده متمرکز شده اند و به طور گسترده ای به عنوان مرز اینترنت آینده و یک فرصت تجاری و مالی قابل توجه برای صنعت فناوری و سایر بخش ها دیده می شود. در چشم انداز ترسیم شده برای متاورس توسط رسانه های اجتماعی و شرکت های فناوری، دستگاه‌هایی مانند هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های دیجیتال، گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها به کاربران امکان دسترسی به محیط‌های سه بعدی مجازی یا واقعیت افزوده را می‌دهند که در آن می‌توانند کار کنند، با دوستان خود ارتباط برقرار کنند، تجارت کنند، از مکان‌های دوردست بازدید کنند و به فرصت‌های آموزشی دسترسی داشته باشند: همه در محیطی با واسطه فناوری به روش های جدید و فراگیر.

متاورس منحصر در یک نوع تجربه خاص نیست بلکه به مجموعه‌ای از تجربیات دیجیتالی هم راستا اشاره دارد که در آینده در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در طیفی از فعالیت‌های مختلف در فضاهای کاملا دیجیتالی شرکت کنند که این می تواند به معنای شرکت در یک بازی چندنفره واقعیت مجازی وسیع باشد که از طریق هدست‌های واقعیت مجازی قابل دسترسی است یا فضاهای دیجیتالی و فیزیکی به هم پیوسته مانند محتوای دیجیتال سه بعدی در مکانی خاص از کاربران تجاری که از طریق عینک دیجیتال یا گوشی های هوشمند بازدید می کنند.

بنابراین، متاورس منحصر در یک فضای دیجیتال نیست، بلکه تعدادی فضا و تجربیات دیجیتالی است که در حال حاضر توسط شرکت‌ها برای ارائه تجربیات دیجیتال واقعی‌تر و فراگیرتر ایجاد می‌شوند. این فناوری دارای طیف وسیعی از قابلیت‌های بالقوه از پلت‌فرم‌های همکاری واقعیت افزوده است که می‌تواند همکاری و ادغام بهتر را در پلت‌فرم‌های کاری برای تیم‌های راه دور که ممکن است، به عنوان مثال، به آژانس‌های املاک اجازه میزبانی تورهای خانه مجازی را بدهند ممکن ‌سازد.

در حال حاضر، برخی از جنبه‌های متاورس در بازی‌های ویدیویی اینترنتی موجود مانند سیکاند لایف، ماینکرفت و فورتنایت  گنجانده شده‌اند. این بازی‌ها تجربه‌های اجتماعی و مجازی همه جانبه‌ای را ارائه می‌دهند که دارای یک دنیای مجازی پایدار هستند که بازیکنان از سراسر جهان می‌توانند به طور همزمان در آن شرکت کنند در حالی که مترادف با واقعیت مجازی نیستند. متاورس بیشتر نوع تجربه واقعیت مجازی را ارائه می دهد.

بسیاری از رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مانند پلتفرم متا (فیس‌بوک سابق) و مایکروسافت با هدف ایجاد پلت‌فرم‌هایی که افراد بتوانند به‌ صورت جمعی و یا از راه دور از طریق پلتفرم‌هایی مانند مایکروسافت کار کنند، روی واقعیت مجازی اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

 

 

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد !

نظر‌شما چیست؟

توجه داشته باشید که نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =