یادداشت ها

چگونگی تقسیم سود و درآمد فناوری‌ بزرگ در کمپانی‌ها

در رسانه ها و افکار عمومی، شرکت هایی مانند آمازون، اپل، آلفابت، فیسبوک و مایکروسافت اغلب با هم تشکیل دهنده گروه «فناوری بزرگ» هستند. در واقع آن ها بزرگترین شرکت های جهانی از نظر ارزش سهام در بازار هستند و به همین دلیل آن ها در حال رقابت مستقیم با یکدیگر هستند و به شدت […]

در رسانه ها و افکار عمومی، شرکت هایی مانند آمازون، اپل، آلفابت، فیسبوک و مایکروسافت اغلب با هم تشکیل دهنده گروه «فناوری بزرگ» هستند. در واقع آن ها بزرگترین شرکت های جهانی از نظر ارزش سهام در بازار هستند و به همین دلیل آن ها در حال رقابت مستقیم با یکدیگر هستند و به شدت برای قطعه ای بزرگ­تر از کیک فناوری بزرگ یا بیگ تک­ رقابت می کنند. در حالی که مطمئناً رقابت بین این غول های فناوری جهان وجود دارد، اما بسیار کمتر از آن چیزی است که تصور می شود. وقتی به جریان‌های درآمدی مختلف آن‌ها نگاه کنیم، این موضوع آشکار می‌شود. مجموعه گرافیک‌های ترومن دو[1]، تفکیک درآمد آلفابت، آمازون، اپل و مایکروسافت را نشان می‌دهد.

چگونه شرکت‌های بزرگ فناوری درآمد ایجاد می‌کنند؟

شرکت های بزرگ فناوری چگونه درآمد کسب می کند؟ بیایید با استفاده از داده‌های صورت‌های درآمدی سه ‌ماهه دوم ۲۰۲۲ هر شرکت را بررسی کنیم:

آلفابت

breakdown of Alphabet's revenue streams and profit

 

وضعیت درآمد سه ماهه دوم 2022 آلفابت

در سه ماهه دوم سال 2022، حدود 72 درصد از درآمد آلفابت از طریق تبلیغات در جستجو به دست آمد که با توجه به اینکه گوگل و یوتیوب به شدت مورد توجه هستند، منطقی به نظر می رسد. گوگل بر بازار جستجو تسلط دارد زیرا حدود 90 درصد از کل جستجوهای اینترنتی در سیستم عامل های گوگل انجام می شود.

آمازون

breakdown of amazon's revenue streams and profit

وضعیت درآمد سه ماهه دوم 2022 آمازون

جای تعجب نیست که بزرگ­ترین منبع درآمد آمازون تجارت الکترونیک است. با این حال، همان­طور که نمودار بالا نشان می­دهد، هزینه های تجارت الکترونیک به قدری زیاد است که در سه ماهه دوم 2022 زیان خالص را گزارش کرده است. مثل همیشه خدمات وب آمازون (AWS) سودآور اصلی شرکت در این سه ماهه بوده است.

اپل

breakdown of Apple's revenue streams and profit

وضعیت درآمد سه ماهه دوم 2022 اپل

بزرگ ترین منبع درآمد اپل، فروش لوازم الکترونیکی مصرفی است، به ویژه آیفون که تقریباً نیمی از درآمد کلی شرکت را تشکیل می دهد.آیفون ها به ویژه در ایالات متحده جایی که حدود 50 درصد از فروش گوشی های هوشمند در سراسر کشور را تشکیل می دهند،محبوب هستند. علاوه بر ابزارها، خدماتی مانند اپل میوزیک، اپل پی و اپل تی وی پلاس نیز برای این شرکت درآمد ایجاد می‌کنند. اما در سه ماهه دوم سال 2022، بخش خدمات اپل تنها 24 درصد از درآمد کلی شرکت را به خود اختصاص داد.

مایکروسافت

breakdown of Microsoft's revenue streams and profit

وضعیت درآمد سه ماهه دوم 2022 مایکوسافت

مایکروسافت بین منابع مختلف درآمد خود تقسیم نسبتاً برابری دارد، اما مانند آمازون بزرگترین منبع درآمد آن پلتفرم خدمات ابری آن یعنی آژر است. پس از ای. دبلیو. اس، آژر دومین سرور بزرگ ابری در جهان است که 21 درصد از بازار زیرساخت ابری جهانی را در اختیار دارد.

[1] . Truman Du

مترجم:دکتر علی کرمی

منبع

 

 

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد !

نظر‌شما چیست؟

توجه داشته باشید که نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =